15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 0 4000 1 0 horizontal https://atolye.kalemkahveklavye.com 300 0
Yayınevlerine Kitap Dosyası Gönderme Rehberi
Yazma Rutini Oluşturmada Kelime Sayısı Hedefi
Ursula K. Le Guin’den Yazmak Üzerine 10 İpucu

Roman Yarışması Takvimi 2023

Roman yarışması takvimi 2023 en güncel haliyle burada. Roman yarışmaları listesi KalemKahveKlavye’nin yaratıcı yazarlık ve editörlük mecrası 3K Atölye’de, eserlerini yarışmalarda değerlendirmek isteyen yazarlar için bir arada. Farklı mecralar tarafından düzenlenen öykü yarışması listelerini, koşulları ve başvuru bilgilerini bu ekranlarda bulabilirsiniz. Ayrıca şiir yarışması veya roman yarışması listelerini görmek için aşağıdaki yönlendirmelerden ilgili olana tıklayabilirsiniz.

Not: Bu sayfalarda listelenen yarışmalar KalemKahveKlavye tarafından düzenlenmemektedir. Farklı mecraların ve kurumların yarışmalarından derlenmekte ve detaylı bilgi ile başvuru için ilgili mecralara yönlendirme yapılmaktadır. KalemKahveKlavye’nin düzenlediği herhangi bir yarışma yoktur.

ŞİİR YARIŞMASI SAYFASINA GİT

ÖYKÜ YARIŞMASI SAYFASINA GİT

Liste · Roman Yarışması

Kalila Çocuk Novella Yarışması

Kalila Yayınevi Kalila Çocuk Novella Yarışması düzenliyor.

Katılım Koşulları:

 • Yarışma 18 yaşın üzerinde olan tüm yazar ve yazar adaylarına açıktır. Şartname koşullarına uyan herkes katılabilir.
 • Katılımcılar, şartname koşullarını kabul etmiş sayılır.
 • Her yarışmacı tek bir dosyayla katılabilir.
 • Birden fazla yazarlı dosyayla başvuru yapılamaz.
 • Yarışmaya mizah, kara mizah, korku, polisiye, gezi, fantastik, macera gibi birçok alt türde metinle katılınabilir.
 • Görsel ile yapılan başvurular dikkate alınmaz. Yayınlandığı takdirde görsel tercih hakkı yayınevine aittir.
 • Yarışmaya Çocuk Yazını ekibi, Kalila çalışanları, seçici kurul üyeleri ve birinci dereceden yakınları katılamaz.
 • Metinler 10-12 yaş grubu aralığındaki çocuklara hitap edecek nitelikte olmalıdır.
 • Metin dili Türkçedir.
 • Yeniden yazım türünde dosya göndermek tercih edilirse metne zemin olan ana metnin ve esinlenilen yan metinlerin belirtilmesi zorunludur.
 • Başvuru yapacak dosyalar daha önce herhangi bir yarışmaya ya da yayınevine gönderilmemiş olmalıdır.
 • Metin özgün olmalıdır. Özgün olmadığı belirlenen eserin sahibi, üçüncü kişilerce açılacak her türlü davanın muhatabı sayılacaktır.
 • Bilgisayarda Word belgesi olarak A4 boyutunda; üst, alt, sağ ve sol kenar boşlukları 2,5 cm.’yi geçmeyecek şekilde hazırlanacaktır.
 • Times New Roman yazı fontu, 12 (on iki) punto, 2 satır aralığıyla yazılacaktır.
 • Dosya olarak gönderilecek metnin uzunluğu (Word belgesi olarak) en az 30 sayfadır.
 • Yarışma dosyası, yarışmacının kısa özgeçmişiyle birlikte PDF formatında novella@kalila.ist adresine gönderilecektir.
 • İşbu şartnamede yer verilen kimlik formu ve taahhütname Adobe PDF okuyucu üzerinden imzalanmış ve eksiksiz olarak doldurulacak ve yarışma dosyasına ekli olarak novella@kalila.ist adresine iletilecektir.
 • Son gönderim tarihi 31 Aralık 2023 17:00’dir. Bu tarihten sonraki gönderimler kabul edilmeyecektir.

Ödüller:

 • Birinci: 15.000 TL
 • İkinci: 10.000 TL
 • Üçüncü: 7.500 TL
 • Mansiyon: 5.000 TL

Everest Yayınları İlk Roman Yarışması 2022 [2023]

– Daha önce “romanı” yayımlanmamış yazarlar ve yazar adayları ilk romanlarıyla katılabilir. Yarışmada yaş sınırı yoktur.

– Roman dosyaları, ilkroman@everestyayinlari.com adresine e-mail olarak gönderilebilir. Dosyaya katılımcının özgeçmişinin, posta adresi ve telefon numarasının da eklenmesi gerekmektedir.

– Yarışmacılar, yarışmaya tek bir eserle katılabilirler.

– Yarışmaya son katılım tarihi 15 Temmuz 2022’dir.

– Yarışma sonucu 31 Ekim 2022’de basın yoluyla açıklanacaktır.

– Ödülü alan roman dosyası Ocak 2023’te Everest Yayınları’nca kitap olarak yayımlanacaktır.

– Yarışmayı kazanan yazar, eserin editöryal bir süreç sonunda yayımlanacağını, bu süreç içinde tavsiye edilecek değişiklikler konusunda karşılıklı anlaşma sağlanamaması durumunda, eserin yayımlanmayabileceğini kabul eder.

– Yarışmada birinci olan romanın 5 yıllık telif hakkı yayınevine ait olacaktır.

– Seçici Kurul, Asuman Kafaoğlu-Büke, Bahriye Çeri, Gülfem Pamuk, Irmak Zileli ve Zekiye Antakyalıoğlu’ndan oluşmaktadır. Ayrıca her yıl olduğu gibi bu yıl da birinci seçilen kitabın editörlüğünü Cemil Kavukçu üstlenecek, ön eleme ekibine başkanlık yapacaktır.

 

2023 Muzaffer İzgü Çocuk Romanı Yarışması

TUDEM Edebiyat Ödülleri 21. Mizah Romanı Yarışması 2023

2003 yılından bu yana çocuk ve gençlik edebiyatına çağdaş ve özgün eserler kazandırmak amacıyla düzenlenen Tudem Edebiyat Ödülleri, 21. yılında Çocuk Edebiyatı Mizah Romanı dalında verilecektir. Yarışma, Türkçe edebiyatın gelişmesine katkıda bulunma ve eserlerini yayımlatma imkânı arayan yazarlara fırsat sunmayı amaçlar. Son katılım tarihi 1 Kasım 2023.

Yarışma koşullarına dair her şey BURADA.

Ayrıca bakınız: TUDEM Yayın Grubu Dosya Başvurusu ve İletişim Bilgileri

Duygu Asena Roman Ödülü 2023

Türkiye’yi kadın hakları özgürlük ve eşitlik konularında “ilk”lerle tanıştıran Duygu Asena’nın anısına, 2007 yılından itibaren verilen Duygu Asena Roman Ödülü için başvurular başladı. Edebiyat dünyasında başarıları desteklemek amacıyla değer görülen ödül için son başvuru tarihi, 3 Mart 2023 Cuma.

Doğan Kitap’ın Duygu Asena’nın anısını ve fikirlerini yaşatmak için düzenlediği Duygu Asena “Kadının Hâlâ Adı Yok” Roman Ödülü için başvurular başladı. Başvuran eserden 10 adet kitap kopyasının, 3 Mart 2023 Cuma 17.00’ye kadar Doğan Kitap Duygu Asena Roman Ödülü Sekreterliği’ne teslim edilmesi gereklidir.

2022 yılı içerisinde Türkiye’de faaliyet gösteren bir yayınevi tarafından basılmış ve Türkçe yazılmış roman türündeki eserlerin katılabileceği ödülün seçici kurulu, Doğan Hızlan başkanlığında Asuman Kafaoğlu-Büke, Filiz Aygündüz, İhsan Yılmaz, Elif Tanrıyar ve Sibel Oral’dan oluşur. Ödülün bu yılki tutarı 15 Bin Lira olarak belirlenmiştir.
​​​

Bilgiyolu Kültür Yayınları İlk Gençlik Romanı Yarışması 2023

Bilgiyolu Kültür Yayınları İlk Gençlik Romanı Yarışması 2023 için konu “Korkuyu Tanımak: Onunla Yüzleşmek” olarak belirlendi.

Korku, her canlının doğal olarak dışa vurduğu içgüdüsel bir davranış (tepki) biçimidir. Tarih boyunca  her canlı kendi korkularını ortadan kaldıracak güvenli bir  yaşam alanı bulmaya, burada kendi geleceğini kurmaya çalışmıştır.

Onun için beslenme, barınma ve güvenlik önemlidir. Birinin eksik olması ya da olma ihtimali bile korku iklimini tetikler.

İnsanın da doğal canlı korkularının yanı sıra kendine özgü sosyal, psikolojik, yaşamsal korkuları vardır. Bu onun bilinç taşımasının sonucudur ve önemlidir.

Korku romanı dediğimizde salt okuru korkutan harcıalem bir metinden söz etmiyoruz. İnsana, özelinde ergen ve gence ilişkin korkuları, onların anlamaya  çalıştığı, korkuyla yaklaştığı dış dünyayı, geleceği, umut ya da umutsuzluklarını, ütopyalarını, distopyalarını  yansıtan estetik metinler alanda var olan boşluğu dolduracak ve edebiyat alanımız zenginleşecektir.

Yazarlarımızı ve alana ilgi duyan arkadaşlarımızı bu yarışmaya davet etmekten mutluluk duyuyoruz.

Korku Romanı Jürisi

Prof. Dr. Cemal Sakallı (Mersin Üniversitesi)
Dr. Büşra Yaman (Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi)
Beril Tetik (Yazar)
Demokan Atasoy (Yazar)
Prof. Dr. Necdet Neydim (Proje Editörü)

Dosyaların Gönderileceği Adres: Karlıktepe Mah. Soğanlık Cad. No:51, Bilgiyolu, 34880 Kartal/İstanbul

Şartname ve detaylar için BURADAN.

Çiğli Belediyesi Fakir Baykurt Roman Ödülü 2023

1. Edebiyatın insana kazandırdığı değerleri çoğaltmak, edebiyatımıza halkımızın gerçeğini anlatan, toplumsal gerçekçi yeni yapıtlar kazandırmak, okura Türkçenin tadını duyurmak, dilimizin anlatım olanaklarını geliştirmek ereğiyle, unutulmaz yazarımız Fakir Baykurt’un adına Çiğli’de, “Çiğli Belediyesi Fakir Baykurt Roman Ödülü” konulmuştur. 2023 Ödülü’nün koşulları şöyle belirlenmiştir:

2. Yazarlar, kitap oylumundaki, yayınlanmamış bir roman dosyası ile yarışmaya katılabilirler.

3. Ödüle katılanlar, başvuru ekinde yaşam öykülerini, açık adreslerini, iletişim bilgilerini bir zarf içinde göndermelidirler.

4. Ödül tutarı: 20.000.- TL’dir. (Yirmibin) Ödül paylaştırılmaz.

5. Ödül alan dosya Çiğli Belediyesi’nce bin adet bastırılacaktır. Basım için ödül alana telif hakkı ödenmez.

6. Ödül seçici kurulu;
Adnan Binyazar, Bahri Karaduman, Hidayet Karakuş, Işık Baykurt ve Öner Yağcı’dan oluşmaktadır.

7. Dosyalar elden verilebileceği gibi kargo ya da postayla 6 (altı) örnek gönderilecektir. Postada meydana gelecek gecikmelerden Belediyemiz sorumlu değildir.

8. Başvurular, Çiğli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Fakir Baykurt Ödülü, Ataşehir Mahallesi Anadolu Caddesi No: 951 Çiğli-İzmir adresine yapılmalıdır.

9. Son başvuru tarihi: 20 Mart 2023 Pazartesi günü saat 17.00’dir.

10. Seçici kurul, 17 Temmuz 2023 Pazartesi günü toplanıp seçimini yapar. Kazanan yapıtla yazarı aynı gün basınla, iletişim kurumları yoluyla kamuoyuna duyurulur.

11. 2023 FAKİR BAYKURT ROMAN ÖDÜLÜ 11 Ekim 2023’te Çiğli Belediyesi’nin belirleyeceği yerde kazanan yazara verilir. Tarihte bir değişiklik olursa önceden kamuoyuna duyurulur.

12. Çiğli Belediyesi çalışanları, belediye ile iş ilişkisi bulunanlar, seçici kurul üyelerinin birinci dereceden yakınları ödüle katılamazlar.

13. Ödüle katılan yapıtlar bilgi, belgeler geri verilmez; ödüle yapılan itirazlar yanıtlanmaz.

Detaylar ve başvuru için BURADAN.

Kocaeli Yüksek Öğrenim Vakfı “Çocuk Edebiyatı Ödülleri ”

 • 2017 yılında verilmeye başlanan Kocaeli Yüksek Öğrenim Vakfı “Çocuk Edebiyatı Ödülleri”, her yıl 21 Aralık’ta düzenlenen bir törenle sahiplerini bulacaktır.
 • Kocaeli Yüksek Öğrenim Vakfı “Çocuk Edebiyatı Ödülleri” yarışmasına bu yıl, 30 Eylül 2019 ile 30 Eylül 2021 tarih aralığında yayımlanmış eserler kabul edilecektir.
 • Kocaeli Yüksek Öğrenim Vakfı “Çocuk Edebiyatı Ödülleri”, 7-11 ve 11+ yaş kategorisinde, öykü ve roman türünde yazılmış eserlere verilecektir. İki eser ödüllendirilecektir.
 • İki eserin her biri için ödül tutarı 2.000 TL dir. Eser sahibi farklı kategorilere tek eser ile katılabilir.
 • Kocaeli Yüksek Öğrenim Vakfı “Çocuk Edebiyatı Ödülleri” ne uygun bulunan eser sahiplerine “ODTÜ GV ÖZEL KOCAELİ OKULLARI” nda söyleşi ve imza günü düzenlenecektir.
 • Şartname ve başvuru için TIKLAYIN.

2021 Muzaffer İzgü Çocuk Romanı Yarışması

 • Yayımlanmamış çocuk romanları ile başvuru yapılıyor.
 • Başvuracak dosyalar için konu kısıtlaması olmamakla birlikte “çocuk romanı” özelliklerini taşımasına ve Muzaffer İzgü çizgisine uygunluğuna bakılacaktır.
 • Birinci olacak dosyanın ilk yayın hakkı Bilgi Yayınevi’ne ait olacaktır.
 • Son başvuru tarihi: 30 Ağustos 2021
 • Sonuç açıklama tarihi: 30 Kasım 2021
 • Ödül: 3500 TL
 • Bilgi ve başvuru: TIKLA

Everest Yayınları İlk Roman Yarışması 2021

 • Daha önce “romanı” yayımlanmamış yazarlar ve yazar adayları ilk romanlarıyla katılabilir. Yarışmada yaş sınırı yoktur.
 • Son başvuru tarihi: 30 Temmuz 2021
 • Sonuç açıklama tarihi: 1 Kasım 2021
 • Ödül: Kazanan dosya Ocak 2022’de Everest Yayınları’nca kitap olarak yayımlanacaktır.
 • Bilgi ve başvuru: TIKLA

Yarışmalardan haberdar etmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz: bilgi@kalemkahveklavye.com