15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 0 4000 1 0 horizontal https://atolye.kalemkahveklavye.com 0 0

Roman Yarışması Takvimi 2023

Roman yarışması takvimi 2023 en güncel haliyle burada. Roman yarışmaları listesi KalemKahveKlavye’nin yaratıcı yazarlık ve editörlük mecrası 3K Atölye’de, eserlerini yarışmalarda değerlendirmek isteyen yazarlar için bir arada. Farklı mecralar tarafından düzenlenen öykü yarışması listelerini, koşulları ve başvuru bilgilerini bu ekranlarda bulabilirsiniz. Ayrıca şiir yarışması veya roman yarışması listelerini görmek için aşağıdaki yönlendirmelerden ilgili olana tıklayabilirsiniz.

Not: Bu sayfalarda listelenen yarışmalar KalemKahveKlavye tarafından düzenlenmemektedir. Farklı mecraların ve kurumların yarışmalarından derlenmekte ve detaylı bilgi ile başvuru için ilgili mecralara yönlendirme yapılmaktadır. KalemKahveKlavye’nin düzenlediği herhangi bir yarışma yoktur.

ŞİİR YARIŞMASI SAYFASINA GİT

ÖYKÜ YARIŞMASI SAYFASINA GİT

Liste · Roman Yarışması

TUDEM Edebiyat Ödülleri 21. Mizah Romanı Yarışması 2023

2003 yılından bu yana çocuk ve gençlik edebiyatına çağdaş ve özgün eserler kazandırmak amacıyla düzenlenen Tudem Edebiyat Ödülleri, 21. yılında Çocuk Edebiyatı Mizah Romanı dalında verilecektir. Yarışma, Türkçe edebiyatın gelişmesine katkıda bulunma ve eserlerini yayımlatma imkânı arayan yazarlara fırsat sunmayı amaçlar. Son katılım tarihi 1 Kasım 2023.

Yarışma koşullarına dair her şey BURADA.

Ayrıca bakınız: TUDEM Yayın Grubu Dosya Başvurusu ve İletişim Bilgileri

Duygu Asena Roman Ödülü 2023

Türkiye’yi kadın hakları özgürlük ve eşitlik konularında “ilk”lerle tanıştıran Duygu Asena’nın anısına, 2007 yılından itibaren verilen Duygu Asena Roman Ödülü için başvurular başladı. Edebiyat dünyasında başarıları desteklemek amacıyla değer görülen ödül için son başvuru tarihi, 3 Mart 2023 Cuma.

Doğan Kitap’ın Duygu Asena’nın anısını ve fikirlerini yaşatmak için düzenlediği Duygu Asena “Kadının Hâlâ Adı Yok” Roman Ödülü için başvurular başladı. Başvuran eserden 10 adet kitap kopyasının, 3 Mart 2023 Cuma 17.00’ye kadar Doğan Kitap Duygu Asena Roman Ödülü Sekreterliği’ne teslim edilmesi gereklidir.

2022 yılı içerisinde Türkiye’de faaliyet gösteren bir yayınevi tarafından basılmış ve Türkçe yazılmış roman türündeki eserlerin katılabileceği ödülün seçici kurulu, Doğan Hızlan başkanlığında Asuman Kafaoğlu-Büke, Filiz Aygündüz, İhsan Yılmaz, Elif Tanrıyar ve Sibel Oral’dan oluşur. Ödülün bu yılki tutarı 15 Bin Lira olarak belirlenmiştir.
​​​

Bilgiyolu Kültür Yayınları İlk Gençlik Romanı Yarışması 2023

Bilgiyolu Kültür Yayınları İlk Gençlik Romanı Yarışması 2023 için konu “Korkuyu Tanımak: Onunla Yüzleşmek” olarak belirlendi.

Korku, her canlının doğal olarak dışa vurduğu içgüdüsel bir davranış (tepki) biçimidir. Tarih boyunca  her canlı kendi korkularını ortadan kaldıracak güvenli bir  yaşam alanı bulmaya, burada kendi geleceğini kurmaya çalışmıştır.

Onun için beslenme, barınma ve güvenlik önemlidir. Birinin eksik olması ya da olma ihtimali bile korku iklimini tetikler.

İnsanın da doğal canlı korkularının yanı sıra kendine özgü sosyal, psikolojik, yaşamsal korkuları vardır. Bu onun bilinç taşımasının sonucudur ve önemlidir.

Korku romanı dediğimizde salt okuru korkutan harcıalem bir metinden söz etmiyoruz. İnsana, özelinde ergen ve gence ilişkin korkuları, onların anlamaya  çalıştığı, korkuyla yaklaştığı dış dünyayı, geleceği, umut ya da umutsuzluklarını, ütopyalarını, distopyalarını  yansıtan estetik metinler alanda var olan boşluğu dolduracak ve edebiyat alanımız zenginleşecektir.

Yazarlarımızı ve alana ilgi duyan arkadaşlarımızı bu yarışmaya davet etmekten mutluluk duyuyoruz.

Korku Romanı Jürisi

Prof. Dr. Cemal Sakallı (Mersin Üniversitesi)
Dr. Büşra Yaman (Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi)
Beril Tetik (Yazar)
Demokan Atasoy (Yazar)
Prof. Dr. Necdet Neydim (Proje Editörü)

Dosyaların Gönderileceği Adres: Karlıktepe Mah. Soğanlık Cad. No:51, Bilgiyolu, 34880 Kartal/İstanbul

Şartname ve detaylar için BURADAN.

Çiğli Belediyesi Fakir Baykurt Roman Ödülü 2023

1. Edebiyatın insana kazandırdığı değerleri çoğaltmak, edebiyatımıza halkımızın gerçeğini anlatan, toplumsal gerçekçi yeni yapıtlar kazandırmak, okura Türkçenin tadını duyurmak, dilimizin anlatım olanaklarını geliştirmek ereğiyle, unutulmaz yazarımız Fakir Baykurt’un adına Çiğli’de, “Çiğli Belediyesi Fakir Baykurt Roman Ödülü” konulmuştur. 2023 Ödülü’nün koşulları şöyle belirlenmiştir:

2. Yazarlar, kitap oylumundaki, yayınlanmamış bir roman dosyası ile yarışmaya katılabilirler.

3. Ödüle katılanlar, başvuru ekinde yaşam öykülerini, açık adreslerini, iletişim bilgilerini bir zarf içinde göndermelidirler.

4. Ödül tutarı: 20.000.- TL’dir. (Yirmibin) Ödül paylaştırılmaz.

5. Ödül alan dosya Çiğli Belediyesi’nce bin adet bastırılacaktır. Basım için ödül alana telif hakkı ödenmez.

6. Ödül seçici kurulu;
Adnan Binyazar, Bahri Karaduman, Hidayet Karakuş, Işık Baykurt ve Öner Yağcı’dan oluşmaktadır.

7. Dosyalar elden verilebileceği gibi kargo ya da postayla 6 (altı) örnek gönderilecektir. Postada meydana gelecek gecikmelerden Belediyemiz sorumlu değildir.

8. Başvurular, Çiğli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Fakir Baykurt Ödülü, Ataşehir Mahallesi Anadolu Caddesi No: 951 Çiğli-İzmir adresine yapılmalıdır.

9. Son başvuru tarihi: 20 Mart 2023 Pazartesi günü saat 17.00’dir.

10. Seçici kurul, 17 Temmuz 2023 Pazartesi günü toplanıp seçimini yapar. Kazanan yapıtla yazarı aynı gün basınla, iletişim kurumları yoluyla kamuoyuna duyurulur.

11. 2023 FAKİR BAYKURT ROMAN ÖDÜLÜ 11 Ekim 2023’te Çiğli Belediyesi’nin belirleyeceği yerde kazanan yazara verilir. Tarihte bir değişiklik olursa önceden kamuoyuna duyurulur.

12. Çiğli Belediyesi çalışanları, belediye ile iş ilişkisi bulunanlar, seçici kurul üyelerinin birinci dereceden yakınları ödüle katılamazlar.

13. Ödüle katılan yapıtlar bilgi, belgeler geri verilmez; ödüle yapılan itirazlar yanıtlanmaz.

Detaylar ve başvuru için BURADAN.

Kocaeli Yüksek Öğrenim Vakfı “Çocuk Edebiyatı Ödülleri ”

 • 2017 yılında verilmeye başlanan Kocaeli Yüksek Öğrenim Vakfı “Çocuk Edebiyatı Ödülleri”, her yıl 21 Aralık’ta düzenlenen bir törenle sahiplerini bulacaktır.
 • Kocaeli Yüksek Öğrenim Vakfı “Çocuk Edebiyatı Ödülleri” yarışmasına bu yıl, 30 Eylül 2019 ile 30 Eylül 2021 tarih aralığında yayımlanmış eserler kabul edilecektir.
 • Kocaeli Yüksek Öğrenim Vakfı “Çocuk Edebiyatı Ödülleri”, 7-11 ve 11+ yaş kategorisinde, öykü ve roman türünde yazılmış eserlere verilecektir. İki eser ödüllendirilecektir.
 • İki eserin her biri için ödül tutarı 2.000 TL dir. Eser sahibi farklı kategorilere tek eser ile katılabilir.
 • Kocaeli Yüksek Öğrenim Vakfı “Çocuk Edebiyatı Ödülleri” ne uygun bulunan eser sahiplerine “ODTÜ GV ÖZEL KOCAELİ OKULLARI” nda söyleşi ve imza günü düzenlenecektir.
 • Şartname ve başvuru için TIKLAYIN.

2021 Muzaffer İzgü Çocuk Romanı Yarışması

 • Yayımlanmamış çocuk romanları ile başvuru yapılıyor.
 • Başvuracak dosyalar için konu kısıtlaması olmamakla birlikte “çocuk romanı” özelliklerini taşımasına ve Muzaffer İzgü çizgisine uygunluğuna bakılacaktır.
 • Birinci olacak dosyanın ilk yayın hakkı Bilgi Yayınevi’ne ait olacaktır.
 • Son başvuru tarihi: 30 Ağustos 2021
 • Sonuç açıklama tarihi: 30 Kasım 2021
 • Ödül: 3500 TL
 • Bilgi ve başvuru: TIKLA

Everest Yayınları İlk Roman Yarışması 2021

 • Daha önce “romanı” yayımlanmamış yazarlar ve yazar adayları ilk romanlarıyla katılabilir. Yarışmada yaş sınırı yoktur.
 • Son başvuru tarihi: 30 Temmuz 2021
 • Sonuç açıklama tarihi: 1 Kasım 2021
 • Ödül: Kazanan dosya Ocak 2022’de Everest Yayınları’nca kitap olarak yayımlanacaktır.
 • Bilgi ve başvuru: TIKLA

Yarışmalardan haberdar etmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz: bilgi@kalemkahveklavye.com