15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 0 4000 1 0 horizontal https://atolye.kalemkahveklavye.com 300 0
Rutin ve Ritüel · KalemKahveKlavye’den Yaratıcı Yazarlık Neşriyatı
Yayınevlerine Kitap Dosyası Gönderme Rehberi
Yazma Rutini Oluşturmada Kelime Sayısı Hedefi

Roman Yarışması Takvimi 2024

Roman yarışması takvimi 2024 en güncel haliyle burada. Roman yarışmaları listesi KalemKahveKlavye’nin yaratıcı yazarlık ve editörlük mecrası 3K Atölye’de, eserlerini yarışmalarda değerlendirmek isteyen yazarlar için bir arada. Farklı mecralar tarafından düzenlenen öykü yarışması listelerini, koşulları ve başvuru bilgilerini bu ekranlarda bulabilirsiniz. Ayrıca şiir yarışması, deneme yarışması veya öykü yarışması listelerini görmek için aşağıdaki yönlendirmelerden ilgili olana tıklayabilirsiniz.

Not: Bu sayfalarda listelenen yarışmalar KalemKahveKlavye tarafından düzenlenmemektedir. Farklı mecraların ve kurumların yarışmalarından derlenmekte ve detaylı bilgi ile başvuru için ilgili mecralara yönlendirme yapılmaktadır. KalemKahveKlavye’nin düzenlediği herhangi bir yarışma yoktur.

ŞİİR YARIŞMASI SAYFASINA GİT

ÖYKÜ YARIŞMASI SAYFASINA GİT

DENEME YARIŞMASI SAYFASINA GİT

Liste · Roman Yarışması 2024

Attila İlhan 9. Edebiyat Ödülleri 2024

Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı Attila İlhan 9. Edebiyat Ödülleri düzenliyor.

Katılım Koşulları:

 • Yarışmaya katılacak roman ve şiir kitapları 2023 yılında yayımlanmış olmalıdır.
 • Daha önce aynı kategoride armağan kazanmış yazarlar yarışmaya katılamazlar.
 • Yarışmaya katılacak yazarların, yapıtlarından on (10) nüshayı, vakfın internet sitesinden (bu sayfanın en altındaki linkten) indirip dolduracakları başvuru formu, hangi kategoriye başvurulduğu açık bir şekilde belirtilerek (Attilâ İlhan Edebiyat Ödülü ya da Vakıf Özel Teşvik Ödülü) iletişim bilgilerini de içeren kısa bir özgeçmiş ile birlikte 13 Haziran 2024 Perşembe günü akşamına kadar Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı’nın Sıraselviler Caddesi, Billurcu sokak No 26 kat 2 Taksim, Beyoğlu – 34433 İstanbul adresine elden ya da kargo yoluyla ulaştırmaları rica olunur. Kargo ile gönderilen başvuruların gönderim sorumluluğu yarışmacıya aittir ve kargo firmalarından kaynaklı her türlü olumsuzluğa karşı yarışmacı tarafından gönderi takibi yapılması ve gerekirse yarışma sekreterliği ile 0212 243 95 25 numaralı telefondan ya da bilgi@tilahan.org e-posta adresinden iletişime geçilmesi gerekmektedir.
 • Seçiciler Kurulu’nun değerlendirmesinin ardından sonuçlar 2024 yılı Kasım ayı içinde açıklanacaktır.

Fakir Baykurt Roman Ödülü 2024

Çiğli Belediyesi Fakir Baykurt Roman Ödülü 2024 düzenliyor.

Katılım Koşulları:

 • Edebiyatın insana kazandırdığı değerleri çoğaltmak, edebiyatımıza halkımızın gerçeğini anlatan, toplumsal gerçekçi yeni yapıtlar kazandırmak, okura Türkçenin tadını duyurmak, dilimizin anlatım olanaklarını geliştirmek ereğiyle, unutulmaz yazarımız Fakir Baykurt’un adına Çiğli’de, “Çiğli Belediyesi Fakir Baykurt Roman Ödülü” konulmuştur. 2024 Ödülü’nün koşulları şöyle belirlenmiştir:
 • Yazarlar, kitap oylumundaki, yayınlanmamış bir roman dosyası ile yarışmaya katılabilirler.
 • Ödüle katılanlar, başvuru ekinde yaşam öykülerini, açık adreslerini, iletişim bilgilerini bir zarf içinde; elektronik posta ile katılacaklar da aynı bilgileri dosyası ile birlikte göndermelidirler.
 • Ödül alan dosya Çiğli Belediyesi’nce bin adet bastırılacaktır. Basım için ödül alana telif hakkı ödenmez.
 • Ödül seçici kurulu; Adnan Binyazar, Bahri Karaduman, Hidayet Karakuş, Işık Baykurt ve Öner Yağcı’dan oluşmaktadır.
 • Dosyalar elden verilebileceği gibi kargo ya da postayla 6 (altı) örnek gönderilecektir. Postada meydana gelecek gecikmelerden Belediyemiz sorumlu değildir.
 • Dileyenler dosyalarını word halinde elektronik posta yoluyla; kultur@cigli.bel.tr adresine gönderebilirler.
 • Posta veya kargo yoluyla yapılacak başvurular, Çiğli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Fakir Baykurt Ödülü, Ataşehir Mahallesi Anadolu Caddesi No: 951 Çiğli-İzmir adresine yapılmalıdır.
 • Son başvuru tarihi: 25 Mart 2024 Pazartesi günü saat 17.00’dir.
 • Seçici kurul, 22 Temmuz 2024 Pazartesi günü toplanıp seçimini yapar. Kazanan yapıtla yazarı aynı gün basınla, iletişim kurumları yoluyla kamuoyuna duyurulur.
 • 2023 FAKİR BAYKURT ROMAN ÖDÜLÜ 11 Ekim 2024’de Çiğli Belediyesi’nin belirleyeceği yerde kazanan yazara verilir. Tarihte bir değişiklik olursa önceden kamuoyuna duyurulur.
 • Çiğli Belediyesi çalışanları, belediye ile iş ilişkisi bulunanlar, seçici kurul üyelerinin birinci dereceden yakınları ödüle katılamazlar.
 • Ödüle katılan yapıtlar bilgi, belgeler geri verilmez; ödüle yapılan itirazlar yanıtlanmaz.
 • Ödül: 30.000 TL

Duygu Asena Roman Ödülü 2024

Doğan Kitap düzenliyor.Katılım Koşulları:

 • Ödüle aday olmak ya da başvurmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır.
 • Duygu Asena Roman Ödülü’nü kazanan bir kimse daha sonraki yıllarda ödül için başka eseri ile yeniden başvurabilir ya da aday gösterilebilir.
 • Eser Türkçe yazılmış ve yayımlanmış olmalıdır.
 • Eser 2023 yılı içerisinde Türkiye’de faaliyet gösteren bir yayınevi tarafından basılmış olmalıdır.
 • Başvuran eserlerin Türkiye’de kadının yerini sorgulayan, hayata kadınların penceresinden bakan, yaşanan zorlukları edebiyata taşıyan eserler olması gerekmektedir.
 • Eserin roman olması başvuru için yeterlidir.
 • Başvuran eserden 10’ar adet kitap kopyasının, açıklanan tarihlerde Doğan Kitap Duygu Asena Roman Ödülü Sekreterliği’ne teslim edilmesi gereklidir.
 • Başvurular basılmış eserler için yayınevleri tarafından yapılıyorsa; eser sahibi yazarın kısa özgeçmişi, posta bilgileri, telefonlarının yanı sıra 10 adet kitap kopyası Doğan Kitap Duygu Asena Roman Ödülü Sekreterliği’ne teslim edilmeli veya gönderilmelidir. Basılmış eserleri için yazarlar kişisel olarak da başvuru yapabilirler. Bu başvurular için de aynı koşullar geçerlidir.
 • Adaylık için başvuru süresi, 4 Mart 2024 Pazartesi akşamı saat 17.00’de sona erer. Postadaki gecikmelerden ve kaybolmalardan yarışmayı düzenleyen kurum sorumlu değildir.
 • Kolektif çalışmalar ödüle aday olabilir. Çalışmayı gerçekleştirenler ortak aday sayılır. Eseri meydana getirenlerin aralarından bir kişiyi aday göstermeleri halinde, ödül sadece bu adaya verilir.
 • Seçici Kurul üyelerinden birinin kolektif çalışmayı gerçekleştirenler arasında bulunduğu çalışmalar, aday gösterilemez. Seçici Kurul yayımlanmış eserlerin yayınevlerine, yazarların kendilerine ödüle aday olmaları konusunda çağrıda bulunabilir.
 • Başvuru tarihi itibariyle sağ olmayan kişiler aday gösterilemez. Adaylık için başvurmuş bir kişinin aday olduktan sonra hayatını kaybetmesi durumunda, başvurusu değerlendirmeye alınır, kazanırsa ödül tutarı yasal mirasçılarına ödenir.
 • Ödül için Duygu Asena Roman Ödülü Sekreterliği’ne takma isimle başvurulamaz.
 • Yarışmaya gönderilen kitaplar iade edilmez.
 • Başvurular için teslim adresi: Doğan Yayınları Duygu Asena Roman Ödülü Sekreterliği 19 Mayıs Cad. Golden Plaza No:1 Kat:10 34360 / Şişli / İstanbul
 • Birinci: 20.000 TL ile ödüllendirilecek.

22. Tudem Edebiyat Ödülleri

22. Tudem Edebiyat Ödülleri için başvurular açıldı!

2003 yılından bu yana çocuk ve gençlik edebiyatımıza çağdaş ve özgün eserler kazandırmak amacıyla düzenlenen Tudem Edebiyat Ödülleri’nin 22. yarışması, 8-12 yaş grubuna yönelik roman dalında gerçekleştirilecek.

Türkçe edebiyattaki yazınsal üretimi artırmak ve bu alanda emek verenleri teşvik etmek hedefiyle tasarlanan yarışma, yazdıklarını yayımlatma imkânı arayanlar için de yeni kapılar aralıyor.

22. Tudem Edebiyat Ödülleri’nin seçici kurulu; çocuk ve gençlik yazınımıza yön veren eski ve yeni kuşak eğitimci yazarları bir araya getiriyor: 2024 seçici kurulumuz Dilek Yardımcı, Mehmet Atilla, Miyase Sertbarut, Sevtap Ayhan ve Sinan Yaşar’dan oluşuyor.

Son katılım tarihi 1 Kasım 2024 olan 22. Tudem Edebiyat Ödülleri’nde dereceye giren isimlerin Mart 2025’te duyurulması öngörülüyor.

Yarışmada birinciye 25.000 TL, ikinciye 20.000 TL, üçüncüye 15.000 TL para ödülünün yanı sıra, İzmirli heykeltıraş Ozan Ünal tarafından tasarlanan ödül heykelleri verilecek.

Kuruluşunun 40. yılını kutlayan Tudem Yayın Grubu‘nun köklü yayıncılık birikiminin en değerli meyvelerinden biri olan Tudem Edebiyat Ödülleri, tarafsız duruşu ve nitelikli eserleri ön plana çıkaran yapısıyla edebiyat dünyamızda önemli bir misyon üstleniyor.

22 yıllık yarışma geleneğinde resimli kitaptan romana, gülmece öyküden tiyatro oyununa uzanarak, çocuk ve gençlik edebiyatımızda eksikliği hissedilen türlere eğilmeyi kendine ilke edinen Tudem Edebiyat Ödülleri, gelecek yarışmalarda yeni keşifler sunmaya devam edecek.

Son Başvuru Tarihi: 01 Kasım 2024 Cuma

Sonuçların Açıklanma Tarihi: 03 Mart 2025 Pazartesi

Seçici Kurul:

Dilek Yardımcı, Mehmet Atilla, Miyase Sertbarut, Sevtap Ayhan, Sinan Yaşar (alfabetik)

 

Kafka İlk Kitap Ödülü 2024 Başlıyor

Kafka İlk Kitap Ödülü başlıyor. Kafka Kitap yeni yazarlar keşfedip edebiyatımıza katkıda bulunmak amacıyla bu yıldan itibaren, gelenekselleşmesi hedeflenen Kafka İlk Kitap Ödülü’nü düzenliyor. Yarışmanın detayları BURADA.

Sadık Uygun Çocuk Romanı Yazma Yarışması 2024

-Yarışma, her yıl yeniden duyurulacak bir yazın dalında (edebiyat türünde) yapılır.
-Yarışma dili, Türkçedir.
Yarışma, Sadık Uygun Yayın Grubu çalışanları ve seçici kurul üyeleriyle onların birinci derece yakınları dışında 18 yaşını doldurmuş herkese açıktır.
Ödüle aday dosyalar ırkçı, cinsiyetçi. Ötekileştirici vb., her türlü ayrımcılığa yönelik unsurlar ve nefret söylemi içermemelidir.
Yarışmaya gönderilecek dosyanın tamamı-herhangi bir bölümü, yazılı ya da dijital ortamda yayımlanmamış. Başka bir yarışmada, ödül almamış olmalıdır.Başka bir yayıneviyle, bağlayıcı bir sözleşmeye tabi olmamalıdır.
Yarışmaya gönderilecek dosya-yapıt özgün olmalı, herhangi bir eseri çağrıştırmamalı ya da başka bir eserden bölümler. Alıntılar, pasajlar barındırmamalıdır.
Özgün olmadığı, ödüllendirme aşamasından sonra belirlenen yapıtın yazarı aldığı ödülün iki katını (%100 fazlasını) konuyla ilgili uyarıyı aldıktan sonra en geç bir ay içinde iade etmeyi. Bu katılım belgesini imzalamakla kabul etmiş sayılır, özgün olmadığı belirlenen yapıtın sahibi üçüncü kişilerce açılacak her türlü davanın da muhatabı olacaktır.
Katılımcılar, yarışmaya başvurmakla katılım koşullarını kabul etmiş sayılır.
Yarışma Y. Bekir Yurdakul’un eşgüdümünde, Sadık Uygun Yayın Grubu’nca yürütülür.
Yarışma, bu yıl 8-12 yaş grubuna yönelik roman dalında açılmıştır.
Konu, alt tür. sayfa sınırlaması, yoktur.
Bilgisayarda A4 boyutunda, alt üst. Sağ sol kenar boşlukları 2,5 cm olarak düzenlenmiş, “word” belgesine yazılmalıdır.
Dosya Times New Roman ya da Camria yazı karakteri, 12 (on iki) punto. 1,5 satır aralığıyla, düzenlenmelidir.
Dosya 7 (yedi) kopya çoğaltılmalı, spiral ciltli olarak hazırlanmalıdır.Ayrıca, taşınır belleğe (USB) kaydedilmelidir.
Yarışmaya katılım, “rumuz”ladır. Yazar altı karakterden oluşan, anlamlı ya da anlam taşımayan (kimliğini çağrıştırmayacak) rakam ve harfleri kullanacağı (1MUZ36, ÇİM678, 357SFY vb.) bir rumuz belirler.
Yapıtın her kopyasında ve taşınır bellekte, yazar adı olarak yalnızca bu rumuza yer verir.
Yapıtın kopyalarında, taşınır bellek kaydında. Zarfların üzerinde yazarın kimliğine ilişkin (bu rumuz dışında) hiçbir yazı, not. İşaret, simge yer almaz.
Katılımcılar “Katılım Koşulları”nın ekinde yer alan kimlik belgesi ve taahhütnameyi okunaklı el yazılarıyla ve eksiksiz doldurur, imzalar.
Kimlik belgesi, taahhütname. Taşınır bellek kaydı ve kısa özgeçmiş aynı zarfa konur, zarf kapatılır. Zarfın üzerinde, yalnızca rumuz ve yapıt adı belirtilir.Yapıtın birden çok yazarı varsa her yazar, anılan kimlik belgesi ve taahhütnameyi ayrı ayrı doldurup imzalar. Kısa özgeçmişlerini de, ekler.
Yedi (7) kopya olarak çoğaltılıp dosyalanan yapıt, yarışma adresine bir adet taşınır bellek kaydı belirtilen zarfla birlikte ulaştırılır.
Ödül için son başvuru tarihi 16 Şubat 2024’tür, yapıtlar anılan tarihte. Saat 18.00’e kadar aşağıdaki adrese iadeli taahhütlü posta veya kargo yolu ile ulaştırılmış olmalıdır.
Sadık Uygun Yayınları Camikebir Mahallesi, Sanayi 20. Sokak, No.2 Seferihisa-İzmir
Ödüller: Birinciye 20 bin TL, ikinciye 15 bin TL, üçüncüye 10 bin TL.

Çocuk Yazını Roman Yarışması

Çocuk Yazını Roman Yarışması Sadık Uygun Yayınları tarafından düzenleniyor.

 • Yarışma; her yıl yeniden duyurulacak bir yazın dalında (edebiyat türünde) yapılır.
 • Yarışma dili Türkçedir.
 • Yarışma; Sadık Uygun Yayın Grubu çalışanları ve seçici kurul üyeleriyle onların birinci derece yakınları dışında, 18 yaşını doldurmuş herkese açıktır.
 • Ödüle aday dosyalar; ırkçı, cinsiyetçi, ötekileştirici vb. her türlü ayrımcılığa yönelik unsurlar ve nefret söylemi içermemelidir.
 • Yarışmaya gönderilecek dosyanın tamamı/ herhangi bir bölümü, yazılı ya da dijital ortamda yayımlanmamış, başka bir yarışmada ödül almamış olmalıdır.
 • Başka bir yayıneviyle bağlayıcı bir sözleşmeye tabi olmamalıdır.
 • Yarışmaya gönderilecek dosya/ yapıt özgün olmalı; herhangi bir eseri çağrıştırmamalı ya da başka bir eserden bölümler, alıntılar, pasajlar barındırmamalıdır.
 • Özgün olmadığı, ödüllendirme aşamasından sonra belirlenen yapıtın yazarı, aldığı ödülün iki katını (%100 fazlasını), konuyla ilgili uyarıyı aldıktan sonra en geç bir ay içinde iade etmeyi, bu katılım belgesini imzalamakla kabul etmiş sayılır. Özgün olmadığı belirlenen yapıtın sahibi, üçüncü kişilerce açılacak her türlü davanın da muhatabı olacaktır.
 • Katılımcılar, yarışmaya başvurmakla katılım koşullarını kabul etmiş sayılır.
 • Yarışma; Y. Bekir Yurdakul’un eşgüdümünde, Sadık Uygun Yayın Grubu’nca yürütülür.
 • Yarışma, bu yıl, 8-12 yaş grubuna yönelik roman dalında açılmıştır.
 • Konu, alt tür, sayfa sınırlaması yoktur.
 • Bilgisayarda, A4 boyutunda, alt üst, sağ sol kenar boşlukları 2,5 cm olarak düzenlenmiş “word” belgesine yazılmalıdır.
 • Dosya; Times New Roman ya da Camria yazı karakteri, 12 (on iki) punto, 1,5 satır aralığıyla düzenlenmelidir.
 • Dosya, 7 (yedi) kopya çoğaltılmalı, spiral ciltli olarak hazırlanmalıdır.
 • Ayrıca taşınır belleğe (USB) kaydedilmelidir.
 • Yarışmaya katılım “rumuz”ladır.
 • Yazar; altı karakterden oluşan, anlamlı ya da anlam taşımayan (kimliğini çağrıştırmayacak), rakam ve harfleri kullanacağı (1MUZ36, ÇİM678, 357SFY vb.) bir rumuz belirler.
 • Yapıtın her kopyasında ve taşınır bellekte, yazar adı olarak yalnızca bu rumuza yer verir.
 • Yapıtın kopyalarında, taşınır bellek kaydında, zarfların üzerinde; yazarın kimliğine ilişkin -bu rumuz dışında- hiçbir yazı, not, işaret, simge yer almaz.
 • Katılımcılar, “Katılım Koşulları”nın ekinde yer alan kimlik belgesi ve taahhütnameyi okunaklı el yazılarıyla ve eksiksiz doldurur, imzalar.
 • Kimlik belgesi, taahhütname, taşınır bellek kaydı ve kısa özgeçmiş aynı zarfa konur, zarf kapatılır. Zarfın üzerinde, yalnızca rumuz ve yapıt adı belirtilir.
 • Yapıtın birden çok yazarı varsa; her yazar, anılan kimlik belgesi ve taahhütnameyi ayrı ayrı doldurup imzalar, kısa özgeçmişlerini de ekler.
 • Yedi (7) kopya olarak çoğaltılıp dosyalanan yapıt, yarışma adresine; bir adet taşınır bellek kaydı belirtilen zarfla birlikte ulaştırılır.
 • Ödül için son başvuru tarihi 16 Şubat 2024’tür. Yapıtlar, anılan tarihte saat 18.00’e değin Sadık Uygun Yayınları Camikebir Mah. Sanayi 20. Sok. No: 2 Seferihisar İzmir adresine, iadeli taahhütlü posta ya da kargo yoluyla ulaştırılmış olmalıdır.
 • Çocuk Yazını Roman Yarışması ödülleri: Birinciye 20 bin TL, ikinciye 15 bin TL, üçüncüye 10 bin TL.

Kalila Çocuk Novella Yarışması

Kalila Yayınevi Kalila Çocuk Novella Yarışması düzenliyor.

Katılım Koşulları:

 • Yarışma 18 yaşın üzerinde olan tüm yazar ve yazar adaylarına açıktır. Şartname koşullarına uyan herkes katılabilir.
 • Katılımcılar, şartname koşullarını kabul etmiş sayılır.
 • Her yarışmacı tek bir dosyayla katılabilir.
 • Birden fazla yazarlı dosyayla başvuru yapılamaz.
 • Yarışmaya mizah, kara mizah, korku, polisiye, gezi, fantastik, macera gibi birçok alt türde metinle katılınabilir.
 • Görsel ile yapılan başvurular dikkate alınmaz. Yayınlandığı takdirde görsel tercih hakkı yayınevine aittir.
 • Yarışmaya Çocuk Yazını ekibi, Kalila çalışanları, seçici kurul üyeleri ve birinci dereceden yakınları katılamaz.
 • Metinler 10-12 yaş grubu aralığındaki çocuklara hitap edecek nitelikte olmalıdır.
 • Metin dili Türkçedir.
 • Yeniden yazım türünde dosya göndermek tercih edilirse metne zemin olan ana metnin ve esinlenilen yan metinlerin belirtilmesi zorunludur.
 • Başvuru yapacak dosyalar daha önce herhangi bir yarışmaya ya da yayınevine gönderilmemiş olmalıdır.
 • Metin özgün olmalıdır. Özgün olmadığı belirlenen eserin sahibi, üçüncü kişilerce açılacak her türlü davanın muhatabı sayılacaktır.
 • Bilgisayarda Word belgesi olarak A4 boyutunda; üst, alt, sağ ve sol kenar boşlukları 2,5 cm.’yi geçmeyecek şekilde hazırlanacaktır.
 • Times New Roman yazı fontu, 12 (on iki) punto, 2 satır aralığıyla yazılacaktır.
 • Dosya olarak gönderilecek metnin uzunluğu (Word belgesi olarak) en az 30 sayfadır.
 • Yarışma dosyası, yarışmacının kısa özgeçmişiyle birlikte PDF formatında novella@kalila.ist adresine gönderilecektir.
 • İşbu şartnamede yer verilen kimlik formu ve taahhütname Adobe PDF okuyucu üzerinden imzalanmış ve eksiksiz olarak doldurulacak ve yarışma dosyasına ekli olarak novella@kalila.ist adresine iletilecektir.
 • Son gönderim tarihi 31 Aralık 2023 17:00’dir. Bu tarihten sonraki gönderimler kabul edilmeyecektir.

Ödüller:

 • Birinci: 15.000 TL
 • İkinci: 10.000 TL
 • Üçüncü: 7.500 TL
 • Mansiyon: 5.000 TL

Everest Yayınları İlk Roman Yarışması 2022 [2023]

– Daha önce “romanı” yayımlanmamış yazarlar ve yazar adayları ilk romanlarıyla katılabilir. Yarışmada yaş sınırı yoktur.

– Roman dosyaları, ilkroman@everestyayinlari.com adresine e-mail olarak gönderilebilir. Dosyaya katılımcının özgeçmişinin, posta adresi ve telefon numarasının da eklenmesi gerekmektedir.

– Yarışmacılar, yarışmaya tek bir eserle katılabilirler.

– Yarışmaya son katılım tarihi 15 Temmuz 2022’dir.

– Yarışma sonucu 31 Ekim 2022’de basın yoluyla açıklanacaktır.

– Ödülü alan roman dosyası Ocak 2023’te Everest Yayınları’nca kitap olarak yayımlanacaktır.

– Yarışmayı kazanan yazar, eserin editöryal bir süreç sonunda yayımlanacağını, bu süreç içinde tavsiye edilecek değişiklikler konusunda karşılıklı anlaşma sağlanamaması durumunda, eserin yayımlanmayabileceğini kabul eder.

– Yarışmada birinci olan romanın 5 yıllık telif hakkı yayınevine ait olacaktır.

– Seçici Kurul, Asuman Kafaoğlu-Büke, Bahriye Çeri, Gülfem Pamuk, Irmak Zileli ve Zekiye Antakyalıoğlu’ndan oluşmaktadır. Ayrıca her yıl olduğu gibi bu yıl da birinci seçilen kitabın editörlüğünü Cemil Kavukçu üstlenecek, ön eleme ekibine başkanlık yapacaktır.

 

2023 Muzaffer İzgü Çocuk Romanı Yarışması

TUDEM Edebiyat Ödülleri 21. Mizah Romanı Yarışması 2023

2003 yılından bu yana çocuk ve gençlik edebiyatına çağdaş ve özgün eserler kazandırmak amacıyla düzenlenen Tudem Edebiyat Ödülleri, 21. yılında Çocuk Edebiyatı Mizah Romanı dalında verilecektir. Yarışma, Türkçe edebiyatın gelişmesine katkıda bulunma ve eserlerini yayımlatma imkânı arayan yazarlara fırsat sunmayı amaçlar. Son katılım tarihi 1 Kasım 2023.

Yarışma koşullarına dair her şey BURADA.

Ayrıca bakınız: TUDEM Yayın Grubu Dosya Başvurusu ve İletişim Bilgileri

Duygu Asena Roman Ödülü 2023

Türkiye’yi kadın hakları özgürlük ve eşitlik konularında “ilk”lerle tanıştıran Duygu Asena’nın anısına, 2007 yılından itibaren verilen Duygu Asena Roman Ödülü için başvurular başladı. Edebiyat dünyasında başarıları desteklemek amacıyla değer görülen ödül için son başvuru tarihi, 3 Mart 2023 Cuma.

Doğan Kitap’ın Duygu Asena’nın anısını ve fikirlerini yaşatmak için düzenlediği Duygu Asena “Kadının Hâlâ Adı Yok” Roman Ödülü için başvurular başladı. Başvuran eserden 10 adet kitap kopyasının, 3 Mart 2023 Cuma 17.00’ye kadar Doğan Kitap Duygu Asena Roman Ödülü Sekreterliği’ne teslim edilmesi gereklidir.

2022 yılı içerisinde Türkiye’de faaliyet gösteren bir yayınevi tarafından basılmış ve Türkçe yazılmış roman türündeki eserlerin katılabileceği ödülün seçici kurulu, Doğan Hızlan başkanlığında Asuman Kafaoğlu-Büke, Filiz Aygündüz, İhsan Yılmaz, Elif Tanrıyar ve Sibel Oral’dan oluşur. Ödülün bu yılki tutarı 15 Bin Lira olarak belirlenmiştir.
​​​

Bilgiyolu Kültür Yayınları İlk Gençlik Romanı Yarışması 2023

Bilgiyolu Kültür Yayınları İlk Gençlik Romanı Yarışması 2023 için konu “Korkuyu Tanımak: Onunla Yüzleşmek” olarak belirlendi.

Korku, her canlının doğal olarak dışa vurduğu içgüdüsel bir davranış (tepki) biçimidir. Tarih boyunca  her canlı kendi korkularını ortadan kaldıracak güvenli bir  yaşam alanı bulmaya, burada kendi geleceğini kurmaya çalışmıştır.

Onun için beslenme, barınma ve güvenlik önemlidir. Birinin eksik olması ya da olma ihtimali bile korku iklimini tetikler.

İnsanın da doğal canlı korkularının yanı sıra kendine özgü sosyal, psikolojik, yaşamsal korkuları vardır. Bu onun bilinç taşımasının sonucudur ve önemlidir.

Korku romanı dediğimizde salt okuru korkutan harcıalem bir metinden söz etmiyoruz. İnsana, özelinde ergen ve gence ilişkin korkuları, onların anlamaya  çalıştığı, korkuyla yaklaştığı dış dünyayı, geleceği, umut ya da umutsuzluklarını, ütopyalarını, distopyalarını  yansıtan estetik metinler alanda var olan boşluğu dolduracak ve edebiyat alanımız zenginleşecektir.

Yazarlarımızı ve alana ilgi duyan arkadaşlarımızı bu yarışmaya davet etmekten mutluluk duyuyoruz.

Korku Romanı Jürisi

Prof. Dr. Cemal Sakallı (Mersin Üniversitesi)
Dr. Büşra Yaman (Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi)
Beril Tetik (Yazar)
Demokan Atasoy (Yazar)
Prof. Dr. Necdet Neydim (Proje Editörü)

Dosyaların Gönderileceği Adres: Karlıktepe Mah. Soğanlık Cad. No:51, Bilgiyolu, 34880 Kartal/İstanbul

Şartname ve detaylar için BURADAN.

Çiğli Belediyesi Fakir Baykurt Roman Ödülü 2023

1. Edebiyatın insana kazandırdığı değerleri çoğaltmak, edebiyatımıza halkımızın gerçeğini anlatan, toplumsal gerçekçi yeni yapıtlar kazandırmak, okura Türkçenin tadını duyurmak, dilimizin anlatım olanaklarını geliştirmek ereğiyle, unutulmaz yazarımız Fakir Baykurt’un adına Çiğli’de, “Çiğli Belediyesi Fakir Baykurt Roman Ödülü” konulmuştur. 2023 Ödülü’nün koşulları şöyle belirlenmiştir:

2. Yazarlar, kitap oylumundaki, yayınlanmamış bir roman dosyası ile yarışmaya katılabilirler.

3. Ödüle katılanlar, başvuru ekinde yaşam öykülerini, açık adreslerini, iletişim bilgilerini bir zarf içinde göndermelidirler.

4. Ödül tutarı: 20.000.- TL’dir. (Yirmibin) Ödül paylaştırılmaz.

5. Ödül alan dosya Çiğli Belediyesi’nce bin adet bastırılacaktır. Basım için ödül alana telif hakkı ödenmez.

6. Ödül seçici kurulu;
Adnan Binyazar, Bahri Karaduman, Hidayet Karakuş, Işık Baykurt ve Öner Yağcı’dan oluşmaktadır.

7. Dosyalar elden verilebileceği gibi kargo ya da postayla 6 (altı) örnek gönderilecektir. Postada meydana gelecek gecikmelerden Belediyemiz sorumlu değildir.

8. Başvurular, Çiğli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Fakir Baykurt Ödülü, Ataşehir Mahallesi Anadolu Caddesi No: 951 Çiğli-İzmir adresine yapılmalıdır.

9. Son başvuru tarihi: 20 Mart 2023 Pazartesi günü saat 17.00’dir.

10. Seçici kurul, 17 Temmuz 2023 Pazartesi günü toplanıp seçimini yapar. Kazanan yapıtla yazarı aynı gün basınla, iletişim kurumları yoluyla kamuoyuna duyurulur.

11. 2023 FAKİR BAYKURT ROMAN ÖDÜLÜ 11 Ekim 2023’te Çiğli Belediyesi’nin belirleyeceği yerde kazanan yazara verilir. Tarihte bir değişiklik olursa önceden kamuoyuna duyurulur.

12. Çiğli Belediyesi çalışanları, belediye ile iş ilişkisi bulunanlar, seçici kurul üyelerinin birinci dereceden yakınları ödüle katılamazlar.

13. Ödüle katılan yapıtlar bilgi, belgeler geri verilmez; ödüle yapılan itirazlar yanıtlanmaz.

Detaylar ve başvuru için BURADAN.

Kocaeli Yüksek Öğrenim Vakfı “Çocuk Edebiyatı Ödülleri ”

 • 2017 yılında verilmeye başlanan Kocaeli Yüksek Öğrenim Vakfı “Çocuk Edebiyatı Ödülleri”, her yıl 21 Aralık’ta düzenlenen bir törenle sahiplerini bulacaktır.
 • Kocaeli Yüksek Öğrenim Vakfı “Çocuk Edebiyatı Ödülleri” yarışmasına bu yıl, 30 Eylül 2019 ile 30 Eylül 2021 tarih aralığında yayımlanmış eserler kabul edilecektir.
 • Kocaeli Yüksek Öğrenim Vakfı “Çocuk Edebiyatı Ödülleri”, 7-11 ve 11+ yaş kategorisinde, öykü ve roman türünde yazılmış eserlere verilecektir. İki eser ödüllendirilecektir.
 • İki eserin her biri için ödül tutarı 2.000 TL dir. Eser sahibi farklı kategorilere tek eser ile katılabilir.
 • Kocaeli Yüksek Öğrenim Vakfı “Çocuk Edebiyatı Ödülleri” ne uygun bulunan eser sahiplerine “ODTÜ GV ÖZEL KOCAELİ OKULLARI” nda söyleşi ve imza günü düzenlenecektir.
 • Şartname ve başvuru için TIKLAYIN.

2021 Muzaffer İzgü Çocuk Romanı Yarışması

 • Yayımlanmamış çocuk romanları ile başvuru yapılıyor.
 • Başvuracak dosyalar için konu kısıtlaması olmamakla birlikte “çocuk romanı” özelliklerini taşımasına ve Muzaffer İzgü çizgisine uygunluğuna bakılacaktır.
 • Birinci olacak dosyanın ilk yayın hakkı Bilgi Yayınevi’ne ait olacaktır.
 • Son başvuru tarihi: 30 Ağustos 2021
 • Sonuç açıklama tarihi: 30 Kasım 2021
 • Ödül: 3500 TL
 • Bilgi ve başvuru: TIKLA

Everest Yayınları İlk Roman Yarışması 2021

 • Daha önce “romanı” yayımlanmamış yazarlar ve yazar adayları ilk romanlarıyla katılabilir. Yarışmada yaş sınırı yoktur.
 • Son başvuru tarihi: 30 Temmuz 2021
 • Sonuç açıklama tarihi: 1 Kasım 2021
 • Ödül: Kazanan dosya Ocak 2022’de Everest Yayınları’nca kitap olarak yayımlanacaktır.
 • Bilgi ve başvuru: TIKLA

Yarışmalardan haberdar etmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz: bilgi@kalemkahveklavye.com