15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 0 4000 1 0 horizontal https://atolye.kalemkahveklavye.com 0 0

Öykü Yarışması Takvimi 2023

Öykü yarışması takvimi 2023 en güncel haliyle burada. Öykü yarışmaları listesi KalemKahveKlavye’nin yaratıcı yazarlık ve editörlük mecrası 3K Atölye’de, eserlerini yarışmalarda değerlendirmek isteyen yazarlar için bir arada. Farklı mecralar tarafından düzenlenen öykü yarışması listelerini, koşulları ve başvuru bilgilerini bu ekranlarda bulabilirsiniz. Ayrıca şiir yarışması veya roman yarışması listelerini görmek için aşağıdaki yönlendirmelerden ilgili olana tıklayabilirsiniz.

Not: Bu sayfalarda listelenen yarışmalar KalemKahveKlavye tarafından düzenlenmemektedir. Farklı mecraların ve kurumların yarışmalarından derlenmekte ve detaylı bilgi ile başvuru için ilgili mecralara yönlendirme yapılmaktadır. KalemKahveKlavye’nin düzenlediği herhangi bir yarışma yoktur.

ŞİİR YARIŞMASI SAYFASINA GİT

ROMAN YARIŞMASI SAYFASINA GİT

Liste · Öykü Yarışması 2023

Son Ümit Öykü Seçkisi

İzlenebilir sanat dergisi #sonümit, “Son Ümit Öykü” sloganıyla öykü seçkisi düzenliyor. Seçici kurulunda yazar, editör ve akademisyenlerin bulunduğu öykü seçkisi için başvurular başladı. Son katılım tarihi 3 Haziran olan seçkinin sonuçları 5 Ekim tarihinde derginin internet sitesi üzerinden duyurulacak.

Detaylar BURADA.

2. Tomris Uyar Öykü Yarışması

Bu yıl Tomris Uyar Öykü Yarışmasının ikincisini düzenliyoruz. Tomris Uyar’ın öykücülüğüne hayranlığımızdan adını verdiğimiz bu yarışma bize, “Meğer ne çok seveni varmış!” dedirtti. Başvuru sayısı öyle yüksekti ki, hepimiz şaşırdık… Öte yandan sevindik ve içten içe doğru yapmanın verdiği hazla gururlandık.

Edebiyatımızın önemli bir değeridir Tomris Uyar. Bu öykü yarışması onun adıyla, başvurular sürdükçe devam edecek. Geçen sene yapılan yarışmada finale kalan öyküleri kitaplaştırdık. Kapağına Tomris Uyar’ın o melankolik bakışını iliştirdik.

Öykü, edebiyatın en zor sanatlarından birisidir. Bir kere değil, iki kere değil, defalarca damıtmak gerekir kelimeleri. Satır araları satırlardan yüz kere daha kalabalıktır. Alan dardır ama derin, karanlık ve karmaşıktır. Makbul olan hep daha kısasını yazmak, okuru yüreğinden yakalamak ve sımsıkı tutmaktır. Tekrar tekrar okutup metni kendisiyle çarpmaktır.

2023 yılının teması FELAKET.

Kötü zamanlardan geçiyoruz. Dünyanın geneline sığlık, yüzeysellik, cahillik ve vasatlık hâkim. Post gerçeklik dedikleri bir yalanlar zinciri, hakikatin tahtına oturmuş salgın gibi yayılıyor. Güzel olan, iyi olan, adil olan küçümseniyor. Eli bağlı sanatın, gözü kapalı felsefenin ve yüreği dağlanmış edebiyatın. Ancak şafak, karanlığın en zifiri olduğu zamanlarda doğar. Onun habercisi, sezgileriyle bize yarını gösteren sanatçılardır.

Bu yarışmanın kapısı, eli kalem tutan, öykü yazan tüm edebiyatçılara sonuna kadar -özgür ve adil bir şekilde- açıktır. İster bize felaketi yazsın, isterse felaketten çıkış reçetesini. Buyurun, söz sizde şimdi!..

Yarışma Jürisi; Faruk Duman, Berna Durmaz, Zeynep Eşin, Nurhan Suerdem, Deniz Poyraz’dan oluşmaktadır.

Yarışmanın ön jürisinde ise; Duygu Harmancı, Aslı Esma Karaca, Erdal Taşkın, Gülcan Aksoy, Alkım Doğan yer almaktadır.

Birincilik ödülünü alan yazarın hazırlayacağı öykü dosyası, Ayrıkotu Kitap tarafından kitaplaştırılacaktır.

İkinci olan yazarın öyküsü kitap seçkisinde, üçüncü ve dördüncü olan yarışmacıların öyküleri ise edebiyat dergilerinde yayımlanacaktır.

Yarışma ile ilgili şartnameye ayrikotukitap.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Göçmen Kadınlar Öykü Yarışması 2023

Londra’da faaliyetlerini sürdüren Rengin Kadın Korosu, Göçmen Kadınlar Öykü Yarışması düzenliyor. “Her kadının bir hikâyesi vardır” ilkesiyle yapılacak yarışmaya Birleşik Krallık ve Avrupa’da yaşayan bütün göçmen kadınlar katılabilecek. Öykü yarışmasına son katılım tarihi 31 Mart 2023 olarak belirlendi.

Detaylar BURADA.

Zeynep Cemali Öykü Yarışması 2023

Türkiye’nin dört bir yanından 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin her yıl yoğun ilgi gösterdiği Zeynep Cemali Öykü Yarışması‘nın 2023 yılı başvuruları başladı. Edebiyatımıza yeni öykücüler kazandırmayı amaçlayan yarışmanın teması, Cumhuriyet’in 100. yılına özel SEVİNÇ olarak belirlendi.

2023 teması: SEVİNÇ
Tema cümlesi: Atışmalara şen kahkahalar eklendi.” Zeynep Cemali’nin Ballı Çörek Kafeteryası adlı kitabından.
Seçici kurul: Aslı Der, Başar Başarır, Haydar ErgülenIrmak Zileli, Dr. Müren Beykan
Son başvuru tarihi: 23 Mayıs 2023

Yarışmanın 2023 broşürü için…
Yarışmanın şartnamesi için…

Başvuru için gönderilmesi gereken belgeler
Zeynep Cemali Öykü Yarışması 2023 Başvuru Formu
Veli İzin Yazısı
Öğrenci Aydınlatma Metni
Öğretmen Aydınlatma Metni

Ümraniye Belediyesi Geleneksel 19. Hikaye Yarışması

Ümraniye Belediyesi Geleneksel 19. Hikaye Yarışması düzenliyor.Katılım Koşulları:

 • Yarışmaya Seçici Kurul üyeleri ve geçmiş yıllarda Ümraniye Belediyesinin yaptığı hikâye yarışmalarında 1.lik ödülü alan kişiler katılamazlar.
 • Gönderilen hikâyelerin altına isim veya rumuz yazılmayacaktır.
 • Yarışmaya katılacak olan eserlerin daha önce hiçbir yarışmada ödül almamış ve herhangi bir yerde (basılı olarak) yayımlanmamış olması gerekmektedir.
 • Hikâye konusu “Serbest”dir.
 • En çok 2 hikâye ile katılmanın mümkün olduğu yarışmada, hikâyeler on bin kelimeyi geçmemelidir.
 • Başvuru yalnızca internet üzerinden www.umraniye.bel.tr adresinden yapılacaktır.
 • Yarışmada ödül kazanan eserlerin her türlü yayın hakları Ümraniye Belediye Başkanlığına aittir.
 • Yarışma sonuçları 3 Temmuz 2023 tarihinde açıklanacaktır.
 • Ödül töreni tarihi daha sonra ilan edilecektir.

Geleneksel 19. Hikaye Yarışması Ödülleri

 • Birinci: 25.000 TL
 • İkinci: 20.000 TL
 • Üçüncü: 15.000 TL
 • Mansiyon Ödülü: 5.000 TL

Başvuru Formu

Sancaktepe Belediyesi Genç Kalemler Deneme, Hikaye ve Şiir Yarışması

Sancaktepe Belediyesi Genç Kalemler Deneme, Hikaye ve Şiir Yarışması düzenliyor.

Katılım Koşulları:

 • Yarışmaya 15-25 yaş arası gençler katılabilecektir. Yarışma deneme, hikâye ve şiir alanlarında yapılacak olup; katılımcı yarışmaya her kategoride birer eserle katılabilecektir.
 • Gönderilen eserlerin altına isim veya rumuz yazılmayacaktır.
 • Katılımcılar eserlerini ad-soyad / e-mail / doğum tarihi /okul / bölüm / sınıf / adres / cep telefonu/eser adı bilgileriyle birlikte sgencgelecek@gmail.com mail adresine gönderecektir.
 • Yarışmaya katılım ücretsizdir.
 • Şartnamede belirtilmeyen hususlarda ve tereddüt halinde Sancaktepe Belediyesi tarafından oluşturulan kurulun kararları geçerlidir.
 • Yarışmada ödül kazanan eserlerin her türlü yayın hakları Sancaktepe Belediye Başkanlığına aittir.
 • Yarışmacılar belirlenen ödüller dışında herhangi bir hak talep etmeyecektir.
 • Yarışmada 4 jüri yer alacaktır. Her bir jüri üyesi öğrenciyi 100 puan durumuna göre değerlendirecek, her jürinin puanı ayrı ayrı toplanarak ortak puan belirlenecektir.
 • Jürinin verdiği karar kesindir. İtirazlar hiçbir şekilde kabul edilmeyecektir.

Yarışmaya Katılacak Eserlerde Aranacak Şartlar:

 • Deneme, hikâye ve şiirler; word dosyasına 1,5 satır aralığı ve 12 puntoyla Times New Roman yazı karakteriyle yazılacaktır.
 • Her metin en çok iki bin kelime olacaktır. (Şiirler 1000 kelimeyi geçmeyecektir.)
 • Eserlerin yazımında TDK Yazım Kılavuzu esas alınacaktır.
 • Eserler özgün nitelikte olacaktır. Yayımlanmış, herhangi bir yarışmaya katılmış eserler yarışmaya katılamaz. Tespiti hâlinde yarışmacı tüm haklarından feragât etmiş kabul edilecektir.
 • Yarışma şartnamesine uygun olmayan veya zamanında teslim edilmeyen eserler, değerlendirmeye alınmayacaktır.

 

Fakir Baykurt Öykü Yarışması 2021

Sarıyer Belediyesi tarafından Sarıyer Edebiyat Günleri kapsamında “Herkesin Bir Öyküsü Vardır” sloganıyla gerçekleştirilen “Fakir Baykurt Öykü Yarışması” başvuruları başladı. Son başvuru tarihi 14 Ocak olarak belirlendi.

·Birden fazla kişi tarafından yazılmış öyküler kabul edilmeyecek ve daha önce dereceye giren adaylar bu yıl katılamayacak.

·Ortaokul ve lise öğrencileri ile yetişkinlere yönelik 4 ayrı kategoride düzenlenen yarışmaya son başvuru tarihi 14 Ocak 2022 olarak belirlendi.

Sarıyer Edebiyat Günleri kapsamında düzenlenen yarışmanın seçici kurulunda; Gönül Simpson, Sezin Mavioğlu, Murat Gürbüz, Hülya Soyşekerci, Halil Genç ve Kadir Yüksel bulunuyor.

Şartname ve iletişim için TIKLAYIN.

İstasyon Öykü Yarışması

Maltepe Belediyesi’nin yayımladığı İstasyon Dergi, birinci yılına özel öykü yarışması düzenliyor.

 • Öykü Teması: ‘’CUMHURİYET – ADALET – DEMOKRASİ ‘‘dir. Belirlenen tema dışında gönderilen öyküler değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Öykülerin uzunluğu 9.000 karakter( boşluklu ) / 5 sayfayı (A4 boyutu) geçmeyecek şekilde olacaktır.
 • Yarışmaya katılacak kişiler özgeçmişi ve öyküsünü 12 punto ile Calibri ( Gövde ) karakterinde hazırlayacaktır.
 •  Yarışmacılar öyküleriyle birlikte 1 A4 kâğıdını aşmayan özgeçmişlerini büyük zarf içinde aşağıda belirttiğimiz adreslere elden teslim edebilir, kargo ya da e-posta olarak da yarışmaya başvurabilirler.
 • Elden teslim alınan öykülerde teslim tutanağı hazırlanacaktır.
 • Özgeçmişte adayın öncelikli olarak; yaşı, açık adresi, telefon numaraları ve e-posta adreslerini mutlaka yazmaları gerekmektedir. İletişim bilgileri belirtilmeyen öyküler değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Birden fazla kişi tarafından ortak yazılmış öyküler yarışmaya alınmayacaktır.
 • Yarışmada ilk 3’e giren ve mansiyon ödülü alan yarışmacımızın da içinde bulunduğu jürimiz tarafında seçilecek olan 12 öykü ‘’İSTASYON’ ’dergide yayınlanacaktır.
 • Son başvuru tarihi: 01 Ekim 2021
 • Zarf halinde ya da elden teslim edilecek adres: Maltepe Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi / Gülsuyu Mahallesi, Nar Sokak E5 Yanyol üzeri MALTEPE -İSTANBUL
 • Sonuç açıklama tarihi: 28 Ekim 2021. Kazanan öykülerin sahipleri www.istasyondergi.com sitesinde yayınlanacaktır.
 • Yarışmanın seçici jüri kurulu 30 Ağustos 2021 tarihinde açıklanacaktır.
 • Ödül: İlk üçe girecek yarışmacılara notebook (bilgisayar) hediye edilecektir. İlk 20’ye giren yarışmacıların öyküleri İSTASYON dergide yayınlanacaktır.
 • E- Posta: istasyon@istasyondergi.com

Yaşar Kemal Kültür Şöleni Kapsamında Şiir, Öykü ve Araştırma Yarışması

Osmaniye Anadolu Halk Bilimleri – Kültür Akademisi’nin geleneksel olarak düzenlediği kültür ve sanat bayramı Özgür İnsan ödülü, Özgür Film Festivali ve Yaşar Kemal anısına öykü, halk bilim ve şiir yarışmasıdır.

Seçici Kurul;
Öykü dalında Ahmet Kamacı, Kezban Şahin Taysun, Selim Özgül
Halk Bilim Dalında Nazmi Bayrı, Cemal Algan, İbrahim Çenet
Şiir Dalında Ali Ozanemre, Haydar Eroğlu, Halit Bedirboz
Osmaniye Anadolu Halk Bilimleri – Kültür Akademisi adına; İbrahim Çenet — Osmaniye

Öykü, Halkbilim Araştırması ve Şiir Yarışma Koşulları

1) Yarışmaya katılacak eserleri konusu:
a. Ülkelerin, halkların bağımsızlığı, özgürlüğü,
b. Halk kültürü ve tarih,
c. Çevre ve doğa,
d. Özellikle dilin Türkçe olması temelinde olmalı.

2) Tema dışı eserler yok sayılarak değerlendirmeye alınmayacak.

3) Şiirler üç sayfa, öyküler beş sayfa, araştırı yazıları on sayfayı geçmemeli, 12 punto, A 4 boyutunda olmalıdır.

4) Katılım alt yaş sınırı 18. (18 yaş altı katılımcıların veli imzası olacak).

5) Yarışmaya katılacak eserler yayımlanmış ya da yayımlanmamış olabilir.

6) Finale kalan eserler bir yıl içinde tarafımızdan yayınlanacaktır.

7) Yarışmaya katılan yapıtlar, Anadolu Halk Bilim-Kültür Akademisince değerlendirilip Seçici Kurul’a sunulacak, kurul kararı kesindir. Her dalda 1. 2. 3. ve özendirme ödülü verilecek.

9) Ödül olarak konuya ilişkin bir özgürlük heykeli ve plaket verilecek. Ayrıca tüm katılımcılara katılım belgesi takdim edilecektir.

10) Eserlerin son başvuru tarihi 20 Eylül 2021’dir.

11) Bir yarışmacı en çok iki eserle katılabilir.

12) Katılımcılar eserlerini ad ve soyadlarını, özgeçmiş, adres, telefon, e-posta bilgilerini, yapıt yayınlanmışsa nerede ve ne zaman yayımlandığını belirten belge hazırlayarak 2 fotoğrafıyla birlikte bilgisayar ortamında bize göndermelidirler.

Not: Yarışmacılar iş bu — yarışma koşulları – belgesini çıktı alıp altını el yazısıyla; “koşulları okudum kabul ediyorum”  ibaresiyle ad ve soyadlarını yazarak imzalayıp bize yollayacaklardır. Ayrıca bir form aramaya ve doldurmaya gerek yoktur.

13 ) Yarışmaya katılım eseri ve istenen belgeler bilgisayar ortamında aşağıdaki adrese yollanır: cenetibrahim72@gmail.com

14) Yarışma sonuçlarının açıklanmasıyla ödül töreni 23 ekim 2021 tarihinde Osmaniye -Anadolu Halk Bilimleri Kültür Akademisi Merkezi’nde yapılacaktır.

İletişim: Yarışma sekretaryası Özgür Film Festivali sekretaryası Ali Yılmaz Tel: 0505 825 8618
İbrahim ÇENET – Kurum yöneticisi Anadolu Halk Bilimleri ve Kültür Akademisi, Çardak köyü / Osmaniye
Tel: 0538-552 2992 Büro: 0328 -835 64 06 Mail: cenetibrahim72@gmail.com

Kocaeli Yüksek Öğrenim Vakfı “Çocuk Edebiyatı Ödülleri ”

 • 2017 yılında verilmeye başlanan Kocaeli Yüksek Öğrenim Vakfı “Çocuk Edebiyatı Ödülleri”, her yıl 21 Aralık’ta düzenlenen bir törenle sahiplerini bulacaktır.
 • Kocaeli Yüksek Öğrenim Vakfı “Çocuk Edebiyatı Ödülleri” yarışmasına bu yıl, 30 Eylül 2019 ile 30 Eylül 2021 tarih aralığında yayımlanmış eserler kabul edilecektir.
 • Kocaeli Yüksek Öğrenim Vakfı “Çocuk Edebiyatı Ödülleri”, 7-11 ve 11+ yaş kategorisinde, öykü ve roman türünde yazılmış eserlere verilecektir. İki eser ödüllendirilecektir.
 • İki eserin her biri için ödül tutarı 2.000 TL dir. Eser sahibi farklı kategorilere tek eser ile katılabilir.
 • Kocaeli Yüksek Öğrenim Vakfı “Çocuk Edebiyatı Ödülleri” ne uygun bulunan eser sahiplerine “ODTÜ GV ÖZEL KOCAELİ OKULLARI” nda söyleşi ve imza günü düzenlenecektir.
 • Şartname ve başvuru için TIKLAYIN.

Haldun Taner Öykü Ödülü 2021

 • Türkçe yayımlanmış öykü kitaplarına açık.
 • Son başvuru tarihi: 30 Eylül 2021 · 17.00
 • Sonuç açıklama tarihi: 15 Aralık 2021
 • Ödül: 20 bin TL
 • Seçici kurul: Demet Taner, Doğan Hızlan, Metin Celal, Prof. Dr. Handan İnci, Nursel Duruel ve Mehmet Zaman Saçlıoğlu
 • Başvurular için: Milliyet Ödülleri, Milliyet Gazetesi, Demirören Medya Center, 100. Yıl Mah. 2264. Sok. No:1 Bağcılar / İstanbul
 • Bilgi: BURADA

2021 Zehirli Kalem Öykü Yarışması

 • Yerli polisiye dergisi Dedektif Dergi 2021 Zehirli kalem Öykü Yarışması düzenliyor.
 • Bu yıl ikinci kez düzenlenen Zehirli Kalem Öykü Yarışması sadece polisiye öykülere açık ve konu serbest.
 • Eserler daha önce yayımlanmamış olmalı.
 • Son başvuru tarihi: 1 Eylül 2021
 • Sonuç açıklama tarihi: 15 Aralık 2021
 • Ödül: Eserin yayımlanması
 • Bilgi ve başvuru: dedektifdergi.com

Devlet Tiyatroları Oyun Yazma Yarışması

 • Devlet Tiyatroları, 2023 yılında kutlanacak olan Cumhuriyetimizin ilan edilişinin yüzüncü yılı adına Cumhuriyet’in 100. Yılında Kadın adlı oyun yazma yarışması düzenliyor.
 • Son başvuru tarihi: 31 Aralık 2021
 • Sonuç açıklama tarihi: 27 Mart 2022
 • Ödül: Dereceye giren oyunlar Devlet Tiyatroları repertuvar havuzuna alınacak ve birincilik ödülü olarak 40 bin TL, ikincilik ödülü 37 bin 500 TL, üçüncülük ödülü 35 bin TL, 1. Mansiyon ödülü 32 bin 500 TL ve 2. Mansiyon ödülü olarak ise 30 bin TL verilecek.
 • Bilgi ve başvuru: Usul ve esaslar BURADA, başvuru dilekçesi BURADA, daha fazla detay BURADA.

Yarışmalardan haberdar etmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz: bilgi@kalemkahveklavye.com